80 – lecie szkoły

24 października 2014 r., piątek, kolejny słoneczny dzień polskiej złotej jesieni, ale dla całej społeczności szkolnej Zespołu Szkół nr 39 im. profesora Edmunda Jankowskiego dzień niezwykły. Jubileusz 80 – lecia istnienia placówki był długo wyczekiwanym świętem, w którego przygotowanie włączyli się wszyscy uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły a także absolwenci i rodzice.

Ten dzień był okazją do cieszenia się obecnością znakomitych gości, bliskich, znajomych i przyjaciół oraz wspomnień o tych, których z nami już nie ma.

Długie 80 – lat, to w przypadku naszej Szkoły wcale nie synonim starości, słabości i niemocy, ale ciągłego trwania, czerpania z tradycji i utrwalonych w szkole wartości mądrości, uczciwości, i odpowiedzialności.

W oficjalnej części uroczystości wysłuchaliśmy wielu pięknych i wielkich słów znakomitych gości, którzy gratulowali sukcesu, jakim jest 80 lat funkcjonowania szkoły, kształcącej w popularnych na rynku pracy zawodach. Już w 1970 r. jedna z warszawskich gazet pisała: „Nie ma ludzi nieczułych na piękno natury, ale sztuka tworzenia tego piękna nie jest łatwą. Kwietniki w parkach miejskich, ozdobnie ułożone bukiety czy nawet budzące podziw okazy warzyw, wychodzą jednak spod ręki fachowców, których przygotowuje zasadnicza szkoła zawodowa i technikum ogrodnicze”. Dzisiaj również kończą szkołę znakomicie przygotowani do pracy ogrodnicy, architekci krajobrazu i technicy ochrony środowiska.

Część artystyczna jubileuszu była podróżą sentymentalną od 1934 r. do czasów teraźniejszych, zarówno we wspomnieniach historii szkoły: jej Dyrektorów,  najważniejszych wydarzeń i dokonań uczniów, jaki i najświetniejszych przebojów muzyki rozrywkowej, które były ilustracją danych czasów. Uzdolniona artystycznie, a szczególnie muzycznie młodzież naszej szkoły mogła zaprezentować swoje umiejętności w tych niecodziennych okolicznościach.

Po części oficjalnej przyszedł czas na zwiedzanie przygotowanych na to święto wystaw zainteresowań, talentów i pasji nauczycieli i uczniów. Jak co roku barwna wystawa ogrodnicza, na którą produkty – owoce i warzywa przynieśli uczniowie oraz absolwenci szkoły, zdobiła szkolny korytarz.

Duma z osiągnięć pokoleń uczniów i nauczycieli Zespołu Szkół nr 39 w Warszawie i poczucie wspólnoty przesycały atmosferę jubileuszu.

 „To były piękne dni…” 

 D.N.

https://www.facebook.com/zs39belska/photos_stream

https://www.facebook.com/zs39belska/videos

http://www.mokotow.waw.pl/aktualnosc-339-80_lat_szkoly_przy_ul_belskiej.html

Przewiń do góry