Co robi technik ochrony środowiska?

- bada stan środowiska;

- monitoruje poziom zanieczyszczeń powietrza, wody i gleby;

- sporządza bilanse zanieczyszczeń odprowadzanych do atmosfery, wód oraz gleby;

- planuje i prowadzi racjonalną gospodarkę odpadami;

- planuje i realizuje działania na rzecz ochrony środowiska.

Technik ochrony środowiska w szczególności:

- określa aktualny stan zanieczyszczeń środowiska na skutek działalności człowieka;

- przeprowadza proste badania technologiczne w zakresie ochrony środowiska, oznacza parametry zanieczyszczenia wody, powietrza, poziomu hałasu i stopnia zanieczyszczenia gleby;

- określa zgodności z normami oczyszczania ścieków, powietrza i odpadów;

- wykonuje pomiary poziomu hałasu i drgań mechanicznych;

- bada i kontroluje emisję i emisję zanieczyszczeń;

- sporządza bilanse wodno-ściekowe, zanieczyszczeń odprowadzanych z gazami odlotowym i do atmosfery oraz zanieczyszczeń odprowadzanych z odpadami;

- posługuje się aparaturą pomiarową oraz urządzeniami stosowanymi w ochronie środowiska;

- posługuje się dokumentacją techniczną;

- przygotowuje mapy oraz schematy technologiczne;

- współpracuje w przygotowaniu planów zagospodarowania przestrzennego terenu uwzględniając zasoby przyrody;

- posługuje się aktami prawnymi dotyczącymi ochrony środowiska;

- stosuje procedury oceny oddziaływania inwestycji szkodliwych dla zdrowia człowieka i środowiska przyrodniczego;

- podejmuje działania w sytuacji wystąpienia zagrożeń ekologicznych;

- współpracuje z organizacjami zajmującymi się ochroną środowiska;

- przygotowuje propozycje zarządzania środowiskiem na szczeblu lokalnym;

- prowadzi kampanię na rzecz poprawy stanu środowiska, w szczególności w zakresie edukacji ekologicznej i segregacji odpadów komunalnych.

Technik ochrony środowiska pracuje w:

- zakładach produkcyjnych o ciągach technologicznych powodujących zanieczyszczenie środowiska;

- oczyszczalniach ścieków i stacjach uzdatniania wody;

- laboratoriach monitorujących poziom zanieczyszczenia;

- instytutach naukowo-badawczych;

- składowiskach i sortowniach odpadów;

- prywatnych zakładach specjalistycznych;

- jednostkach administracji rządowej i samorządowej szczebla podstawowego;

- szkolnictwie zawodowym po ukończeniu studiów i specjalności nauczycielskiej (zgodnie ze standardami kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela).

Plan nauczania w zawodzie technik ochrony środowiska

Nauka w technikum w zawodzie technik ochrony środowiska trwa 4 lata.

W trakcie nauki w szkole uczeń może przystępować do egzaminów potwierdzających kwalifikacje w zawodzie w zakresie  dwóch kwalifikacji wymienionych poniżej (symbol kwalifikacji R.7. i R.8.):

Nr

Nazwa kwalifikacji

Termin egzaminu

K1

Ocena stanu środowiska  (R.7.)

pod koniec semestru drugiego w klasie II

K2

Planowanie i realizacja zadań związanych z ochroną środowiska (R.8.)

pod koniec semestru pierwszego w klasie IV

Do egzaminów potwierdzających kwalifikacje w zawodowe w zakresie kwalifikacji R.7. lub R.8. mogą przystępować absolwenci technikum kształcącego w zawodzie technik ochrony środowiska, a także osoby, które posiadają wykształcenie średnie i ukończyły kwalifikacyjne kursy zawodowe z w/w kwalifikacji.

W programie nauczania dla zawodu technik ochrony środowiska przewidziano nauczanie przedmiotów ogólnokształcących biologii i matematyki na poziomie rozszerzonym oraz przedmiotu historia i społeczeństwo, jako przedmiotu uzupełniającego.

Nauka języków obcych (w naszym przypadku - angielski i niemiecki) odbywa się w grupach ćwiczeniowych, tworzonych według stopnia opanowania umiejętności językowych potwierdzonych świadectwem gimnazjalnym.

Copyright © 2017 Arkadiusz Kusak dla ZS39 Rights Reserved.