Co robi technik ogrodnik?

- prowadzi produkcję materiału szkółkarskiego-sadowniczego i roślin ozdobnych oraz produkcję owoców i warzyw przygotowuje, urządza i pielęgnuje tereny zieleni;

- wykonuje dekoracje z wykorzystaniem roślin ozdobnych, naczyń i materiałów pomocniczych;

- wykonuje czynności związane z procesem produkcji oraz magazynowaniem produktów ogrodniczych;

- prowadzi i obsługuje ciągnik rolniczy z przyczepą;

- użytkuje maszyny i urządzenia wykorzystywane w technologii produkcji owoców, warzyw i roślin ozdobnych;

- nadzoruje podległych pracowników.

Technik ogrodnik pracuje w:

- jednostkach prowadzących plantacje towarowe, uprawy ekologiczne;

- jednostkach zakładających i pielęgnujących tereny zieleni;

- jednostkach administracji samorządowej m.in. w wydziałach urządzania i pielęgnacji zieleni;

- kwiaciarniach;

- szkółkach drzew, krzewów owocowych i roślin ozdobnych;

- szkolnictwie zawodowym po ukończeniu studiów i specjalności nauczycielskiej (zgodnie ze standardami kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela).

Plan nauczania w zawodzie technik ogrodnik

Nauka w technikum w zawodzie technik ogrodnik trwa 4 lata.

W trakcie nauki w szkole uczeń może przystępować do egzaminów potwierdzających kwalifikacje w zawodzie w zakresie dwóch kwalifikacji wymienionych poniżej (symbol kwalifikacji R.5. i R.18.):

Nr

Nazwa kwalifikacji

Termin egzaminu

K1

Zakładanie i prowadzenie upraw (R.5.)

pod koniec semestru pierwszego w klasie III

K2

Planowanie i organizacja upraw ogrodniczych (R.18.)

pod koniec semestru pierwszego w klasie IV

Do egzaminów potwierdzających kwalifikacje w zawodowe w zakresie kwalifikacji R.5. lub R.18. mogą przystępować absolwenci technikum kształcącego w zawodzie technik ogrodnik, a także osoby, które posiadają wykształcenie średnie i ukończyły kwalifikacyjne kursy zawodowe z w/w kwalifikacji.

W programie nauczania dla zawodu technik ogrodnik przewidziano nauczanie przedmiotów ogólnokształcących biologii i matematyki na poziomie rozszerzonym oraz przedmiotu historia i społeczeństwo, jako przedmiotu uzupełniającego.

Nauka języków obcych (w naszym przypadku - angielski i niemiecki) odbywa się w grupach ćwiczeniowych, tworzonych według stopnia opanowania umiejętności językowych potwierdzonych świadectwem gimnazjalnym.

Dobre strony

Blog doradztwa zawodowego

Copyright © 2017 Arkadiusz Kusak dla ZS39 Rights Reserved.