foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
BASEN na Bełskiej. Otwarty w każdą sobotę w godzinach 7.00 - 15.00. ZAPRASZAMY

Technikum Ogrodnicze

w Zespole Szkół nr 39 w Warszawie

                           

Rola języków obcych we współczesnym świecie jest nieoceniona. Przypomina o tym Europejski Dzień Języków obchodzony corocznie 26 września.

Z tej okazji trzy klasy z naszej szkoły mogły wziąć udział w ogólnopolskich lekcjach przez Skype. Czy języki europejskie mogą jeszcze czymś zaskoczyć dzisiejszą młodzież? Język duński, grecki czy irlandzki okazały się bardzo egzotyczne  a najwięcej radości wywołała oryginalna wymowa, niespotykana nigdzie indziej.

Klasa 4T nawiązała współpracę z Duńskim Instytutem Kultury. Duński alfabet oraz podstawowe zwroty zaprezentowała pani Aleksandra Jędrzejczyk, koordynatorka projektów. Niestety, nie wystarczyło czasu na miłą dyskusję dotyczącą rodziny królewskiej, kuchni czy ostatnio modnej koncepcji szczęścia hygge.

Klasa 3tog miała przyjemność uczestniczenia w pierwszej lekcji j. greckiego prowadzonej przez panią Ewę Janion, adiunkta w Pracowni Studiów Helleńskich Uniwersytetu Warszawskiego. Wielka niespodzianka że alfabet grecki uczniowie znają doskonale z lekcji matematyki. Niejedna alfa i omega w klasie! Więcej trudności sprawił quiz, gdzie wyszło na jaw że Św. Mikołaj był Grekiem a Grób Agamemnona nie został napisany po grecku, lecz po polsku. I to przez Juliusza Słowackiego. Lekcja udana i mamy nadzieję będzie kontynuowana w ramach współpracy naszych placówek.

Pojedyncza lekcja była tylko inspiracją do nauki języków obcych. Co ciekawe, by rozpocząć studia filologiczne z wyżej wymienionych języków potrzebny jest tylko bardzo dobry wynik na maturze z języka angielskiego. A zatem pamiętajmy o tym że: „Granice mojego języka są granicami mojego świata” (Ludwig Wittgenstein)

E.S.

Nasi partnerzy

                                       

Copyright © 2018 Arkadiusz Kusak dla ZS39 Rights Reserved.