Decyzją MEN jednym z podstawowych kierunków realizacji polityki oświatowej państwa jest: Rozwijanie zainteresowań uczniów poprzez promowanie i wspieranie rozwoju czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, w tym zakup nowości wydawniczych. Ma to na celu upowszechnianie edukacji czytelniczej i medialnej oraz wzrost czytelnictwa wśród uczniów.

W ramach Programu szkoła zakupiła 910! książek za kwotę 15000 zł

W szkole Program promocji czytelnictwa i biblioteki szkolnej powstał

w oparciu o badania pracy biblioteki (statystyki czytelnictwa oraz zainteresowań czytelniczych użytkowników biblioteki).

Wszystkie przewidziane w programie działania podporządkowane były następującym celom: promocja i upowszechnianie czytelnictwa wśród uczniów, promocja literatury, zakup nowości czytelniczych, zachęcenie młodzieży do częstego sięgania po książki, kształcenie sprawności cichego czytania ze zrozumieniem, zapoznanie z regulaminem biblioteki i czytelni oraz ich zasobami, wzrost zainteresowania uczniów i nauczycieli zbiorami biblioteki szkolnej, zaangażowanie uczniów i nauczycieli w projekt „Wspólnego szkolnego czytania”.

W ramach Programu od stycznia 2017 roku w szkole organizowano wydarzenia promujące czytelnictwo, były to m.in. konkursy (mitologiczny, czytania ze zrozumieniem, recytatorski, na najlepszy esej), aktualizowanie wystawy nowości czytelniczych, propagowanie akcji bookcrossing`u, comiesięczne prezentowanie rankingu poziomu czytelnictwa z podziałem na klasy, uczniowie klas pierwszych uczestniczyli w lekcjach bibliotecznych. W styczniu 2017 r. młodzież brała udział w warsztatach organizowanych przez Bibliotekę Narodową. Wśród uczniów przeprowadzono ankietę - Co się czyta na Bełskiej? – wyniki ankiety stały się inspiracją do zakupu nowości czytelniczych.

W ramach Wspólnego szkolnego czytania młodzież uczestniczyła w czytaniu opowiadania pt.:  Tajfun J. Conrada. Ostatnim wydarzeniem promującym czytelnictwo było zorganizowanie Akademii poświęconej twórczości Bolesława Leśmiana.

Nowości wydawnicze tak bardzo zainspirowały młodzież, że od października 2017 r.

w szkole odbywają się spotkania Klubu Książki.