foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
.

Technikum Ogrodnicze

w Zespole Szkół nr 39 w Warszawie

                      

 

Do wykonania kompozycji florystycznej potrzebne będą:
A - siatka florystyczna
B - rafia naturalna
C - podkład słomiany do wianka o dowolnej średnicy
D - cążki boczne do cięcia drutu
E - sekator ręczny do cięcia roślin zdrewniałych
F - Nożyczki do przycinania rafii,
a także nożyk florystyczny do cięcia kwiatów i zieleni, pistolet do kleju na gorąco wraz z wkładem, drut florystyczny prosty 0,9 (lub haftki rzymskie) oraz gąbkę florystyczną do kwiatów żywych (zielona).

W pierwszej kolejności należy owinąć podkład słomiany rafią naturalną. W zależności od charakteru kompozycji jaki chcemy uzyskać, można zrobić to luźno - wówczas nadamy całości bardzo rustykalny charakter, lub - jak w tym przypadku - dość przylegle. Należy zwrócić uwagę, że wiązanie powinno znajdować się po płaskiej stronie podkładu - część wypukła jest stroną wierzchnią wianka. Dowiązując poszczególne fragmenty rafii powinno się brać taką samą jej ilość - wówczas nasz wianek będzie jednakowo gruby i symetryczny. Końcówki rafii można pomocniczo podklejać na bieżąco  do podkładu, następnie w tym miejscu rozpoczynać kolejną partię rafii ponownie wiążąc supeł.
Gdy podkład jest już uszlachetniony należy następnie przygotować konstrukcję, która utrzyma gąbkę florystyczną. Do tego wykorzystamy siatkę florystyczną. W pierwszym etapie wycinamy fragment 4x4 oczka cążkami bocznymi (4G), następnie wycinamy rogi (4H) tak, by umożliwić zgięcie siatki w przestrzenną formę (4I). Docinamy gąbkę florystyczną, a następnie wkładamy ją do naczynia z wodą. Należy zrobić to delikatnie kładąc gąbkę na powierzchni wody.  W przypadku, gdy na siłę będziemy próbowali ją zatapiać lub polewać - nie wchłonie ona odpowiedniej ilości wody, a w najgorszym wypadku - jej środek pozostanie suchy. Gąbkę umieszczamy we wcześniej przygotowanej konstrukcji, a następnie montujemy całość do wianka przy pomocy drutu zgiętego w U-kształtki lub haftkami rzymskimi. Można również wykorzystać gotowe materiały techniczne jak np. minideco lub turtle, które można kupić w każdej hurtowni florystycznej.
Ostatnim etapem wykonania kompozycji będzie umieszczenie w niej roślin. Najlepiej wykorzystać do tego celu sezonowe rośliny cebulowe - musicie pamiętać, że ich charakterystyczną cechą jest elongacja. Wraz z upływem czasu zaczną narastać co z pewnością wpłynie na kształt Waszych kompozycji. Dodatkowo zwracam uwagę, że w przypadku tulipanów bardzo mocno oddziałuje geotropizm i w zasadzie zawsze wygną się one kwiatem do góry. Jednymi z najbardziej pożądanych kwiatów wiosennych są również narcyzy - ich pielęgnacja również jest specyficzna za sprawą śluzu jaki wydziałają. Należy pamiętać, ze negatywnie oddziałuje on na inne rośliny. Możemy jednak temu zapobiec stosując odpowiednią odżywkę do narcyzów lub jedną ze starszych metod. Należy narcyzy pociąć nożem florystycznym, umieścić w ciepłej wodzie która umożliwi spłynięcie śluzu do wody. Gdy woda stanie się mętna należy przełożyć - bez podcięcia - kwiaty do zimnej wody lub wetknąć bezpośrednio do gąbki florystycznej. Pamiętajcie również, by nie wtykać kwiatów zbyt głęboko w gąbkę florystyczna. W tej kompozycji jej ona bardzo mała, zatem należy przyjąć zasadę, że długość łodygi jaką w niej umieścimy będzie mniejsza niż połowa szerokości gąbki (lub mniejsza niż promień konstrukcji w przypadku minideco i turtle). Kompozycję należy podlewać nawet 2x dziennie - najlepiej strzykawką lub tryskawką.

Nasi partnerzy

                                       

Copyright © 2021 Arkadiusz Kusak dla ZS39 Rights Reserved.