W terminie od 30.09 do 03.10 uczniowie naszej szkoły z klasy IVaTW i IIIbTW brali udział w wycieczce na terenie Wigierskiego Parku Narodowego. Celem przewodnim wycieczki była ,,Nowoczesna edukacja w terenie”. Organizatorem i kierownikiem wycieczki była prof. Hanna Zabża, a naszymi opiekunami prof. Monika Kusiak – Wielądek i prof. Agnieszka Tchorek.
Naukę rozpoczęliśmy od wypadu rowerowego nad Jezioro Wigry. Pomimo lekko mroźnej pogody (5 stopni ) zbadaliśmy wodę w jeziorze na zawartość na zawartość rożnych jonów, pH oraz oceniliśmy przejrzystości wody. Po powrocie do ośrodka odbyły się zajęcia z prof. Hanną Zabżą, na których przeanalizowaliśmy wyniki naszych badań i zaklasyfikowaliśmy jezioro rodzaju mezotroficznego. Zapoznaliśmy się również z genezą jeziora Wigry oraz jego strefami. Na zakończenie zajęć stawialiśmy problemy badawcze i hipotezy oraz rozwiązywaliśmy rebusy.
Następnego dnia zaraz po śniadaniu pojechaliśmy do Ośrodka Edukacji Środowiskowej, wyławialiśmy z wody w jeziorze drobne bezkręgowce i obserwowaliśmy je pod mikroskopem, dowiedzieliśmy się o roli okrzemek w zbiorniku wodnym. Z zapartym tchem słuchaliśmy opowieści doświadczonego leśnika o biologii i życiu bobrów, dowiedzieliśmy się między innymi, że w Polsce jest najwięcej bobrów na świecie !!!.
Teraz zmiana tematu z biologicznego na polską literaturę z elementami historii. Odwiedziliśmy muzeum Marii Konopnickiej w Suwałkach, gdzie zapoznaliśmy się z życiem i twórczością pisarki, osadzonych w trudnych dziejach Polski.
Ostatni dzień pobytu rozpoczął się od rejsu Leptodorą – łodzią z przeszklonym dnem, a następnie zwiedzanie muzeum Wigier. Pracownik WPN przeprowadził nas również ścieżką ekologiczną do jeziora ,,Suchary”, zapoznaliśmy się z florą i fauną WPN.
Na zakończenie pobytu odbyło się ognisko z kiełbaskami, na którym dobrze się bawiliśmy.
Wypoczęci , wzbogaceni w wiedzę wróciliśmy do Warszawy. Młodzież zachowywała się wspaniale, czekamy na więcej takich wycieczek