Ilustracja

Profesor Edmund Jankowski – urodził się 7 sierpnia 1849 roku w Warszawie. Był wybitnym specjalistą w dziedzinie nauk sadowniczych, ściśle związanym z Warszawą, gdzie przez długie lata pracował naukowo oraz propagował wiedzę ogrodniczą. W latach 1879-86 kierował Szkołą Ogrodniczą w Warszawie, po czym w latach 1913-1922, pracował jako profesor Wyższej Szkoły Ogrodniczej.

W 1921 roku objął profesurę na nowo utworzonym Wydziale Ogrodniczym Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, prowadząc jednocześnie wykłady w Wolnej Wszechnicy Polskiej do 1929 roku.

W 1884 roku założył Towarzystwo Ogrodnicze Warszawskie i został jego pierwszym prezesem. Jednocześnie prowadził rozległą praktykę ogrodniczą we własnych sadach doświadczalnych, w wyniku której opublikował m.in. popularne dzieło pt. „Ogrody na piasku” (1997 r.). W 1881 roku przekształcił park miejski w Kaliszu, a w 1885 roku park w Końskich.

W 1879 roku, razem z W. i J. Kaczyńskimi oraz F. Szaniorem, założył czasopismo „Ogrodnik Polski”, które redagował ok. 20 lat. Był autorem około 30 książek oraz ponad 1000 artykułów, zamieszczanych na łamach specjalistycznych czasopism. Do najbardziej znanych i wznawianych, a także tłumaczonych na języki obce prac profesora Edmunda Jankowskiego należą m.in. „Sad i ogród owocowy” (wyd. 1878 rok), „Sad i ogród przy chacie” (wyd. 1883 rok), „Dzieje ogrodnictwa”, która ukazała się w 1938 roku.

W uznaniu ogromnych zasług profesora Edmunda Jankowskiego dla rozwoju nauk ogrodniczych w 1930 roku Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego (SGGW) nadała Mu tytuł doktora honoris causa. Profesor Edmund Jankowski zmarł 19 listopada 1938 roku w Warszawie.