Piątek - Dzień różnorodności wielokulturowej

25 marca 2022 roku

Dzień różnorodności wielokulturowej - był związany z wykładem na temat dziedzictwa miasta stołecznego Warszawy. Uczniowie oraz nauczyciele mogli usłyszeć kluczowy zestaw informacji dla zrozumienia, które religie i wyznania kształtowały oblicze miasta. Zostały przedstawione dane nt.: katolików dwóch obrządków, prawosławnych, protestantów, żydów i muzułmanów. Wykład dotyczył miejsc kultu i spotkań modlitewnych. Wykład uwzględniał szczególnie charakter wyznaniowo-kulturowy uchodźców oraz imigrantów z Ukrainy, którzy są obecni także w naszej szkole.

Celem było uwrażliwienie polskich uczniów na aspekty różnic wyznaniowo-kulturowych między nimi, a ich ukraińskimi rówieśnikami oraz kolegami.

Zorganizowano quiz na temat wiedzy o Warszawie i miejscach kultu na terenie miasta.

Drugą częścią obchodów Dnia różnorodności kulturowej był zorganizowanie spotkania literackiego, podczas którego młodzież czytała w oryginale, samodzielnie wybrane fragmenty, prozy niemieckiej, brytyjskiej i amerykańskiej. Uczniowie zaprezentowali również poezję ukraińską, czytaną w oryginale i w tłumaczeniu (w tę część zaangażowali się także uczniowie pochodzenia ukraińskiego).

Osoby odpowiedzialne: Pan prof. Bartłomiej Kucharuk

Pani prof. Dorota Jakubas

Pani prof. Anna Turek

Dobiegł końca Tydzień kultury. Mury Bełskiej jeszcze długo będą obrzmiewać w echo tych rozmaitych dni. Przyjemność poznawania wzajemnych talentów oraz dowiadywanie się nowych informacji wywierała wśród uczniów pozytywne emocje, refleksję oraz obudzenie w sobie wewnętrznej wrażliwości na piękno świata i możliwości jej ekspresji. Wszyscy jednogłośnie możemy stwierdzić, iż były to dni pełne wrażeń i ekscytacji.

Dziękujemy wszystkim zaangażowanym nauczycielom, a szczególne podziękowania należą się Pani Dyrektor Dorocie Nasierowskiej, która była pomysłodawcą i inspiracją do tego projektu. Mamy nadzieję, że w kolejnym roku, z nowymi pomysłami, będziemy jeszcze liczniej uczestniczyć w życiu kulturalnym szkoły 😊

Przewiń do góry