Powstanie w getcie warszawskim

Powstanie w getcie warszawskim to bohaterska zbrojna walka żydowskich organizacji bojowych z Niemcami, która rozpoczęła się 19.04.1943 roku. To największy akt zbrojnego oporu Żydów w czasie II wojny światowej.

W tym roku, w ramach upamiętnienia 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim, nasza szkoła realizuje projekt pt.: „Holokaust. Pamiętamy!”

W ramach tego projektu klasy 4TOŚp oraz 2bTAK, pod opieką historyka p. prof. Jarosława Stolca, uczestniczyły w spacerze pamięci – ścieżkami getta warszawskiego.

Uczniowie odwiedzili miejsca na mapie Warszawy, które były kluczowe dla przebiegu powstania (ul. Karmelicka, ul. Anielewicza – „Gęsia”, ul. Miła, ul. Nalewki, Umschlagplatz, Pawiak, kościół św. Augustyna, miejsce Wielkiej Synagogi). Młodzież aktywnie włączyła się w realizację zadania. Przy każdym kluczowym miejscu uczniowie prezentowali samodzielnie przygotowaną ciekawostkę na temat konkretnego wydarzenia.

Spacery edukacyjne to jedynie część całego projektu, który będzie realizowany w najbliższych dwóch tygodniach przez społeczność szkolną.

M.Cupryjak-Puchała, J. Stolc

Przewiń do góry