W Polsce w 2021 roku stwierdzono 113 przypadków WŚCIEKLIZNY u zwierząt. ‼️

Ważne: w grupie tej są aż 3 przypadki PSÓW >> oraz już 7 przypadków KOTÓW (woj. mazowieckie). Pozostałe zwierzęta to: lisy, jenoty, sarny, żbik i kuna. ‼️

Zgodnie z art. 56 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, na terytorium Polski obowiązkowemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie podlegają psy po ukończeniu 3 miesiąca życia. Posiadacze psów są zobowiązani zaszczepić psy przeciwko wściekliźnie w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez psa trzeciego miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia. 📣

W związku z sytuacją, na obszarze zagrożonym wścieklizną w województwie mazowieckim został wprowadzony obowiązek szczepień kotów przeciwko wściekliźnie, na podstawie rozporządzenia nr 49 Wojewody Mazowieckiego z dnia 31 grudnia 2021 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie zwalczania wścieklizny zwierząt na terenie powiatu otwockiego, mińskiego, garwolińskiego, kozienickiego, radomskiego, zwoleńskiego, wołomińskiego, miasta Radom i miasta stołecznego Warszawy. Zgodnie z ww. rozporządzeniem, obowiązek szczepienia kotów przeciwko wściekliźnie powinien zostać zrealizowany w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez kota 3 miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia.

Kilka faktów WHO👇👇

▪️Wścieklizna jest chorobą, której można w 100% zapobiec, jednak na świecie nadal umiera na nią ok. 60 tys. osób.

▪️Wścieklizna kończy się śmiercią w 100 % przypadków, gdy pojawią się pierwsze objawy.

▪️99 % przypadków wścieklizny u ludzi jest spowodowanych pogryzieniem przez psa.

▪️40 % ofiar to dzieci poniżej 15 roku życia.

▪️Epidemia wścieklizny nie pojawia się w miejscach, gdzie 70 % lub więcej psów zostało zaszczepionych.

Przewiń do góry