Poniedziałek - Dzień muzyki

Dzień muzyki - zorganizowany pod hasłem „Muzyczna uczta”.

„Muzyka jest jak najdrobniejszy deszcz, w którym idziesz i nie wiesz, że pada, a potem czujesz, że przemokłeś aż do serca”.

Muzyka to jedna z dziedzin sztuk pięknych, która wpływa na psychikę człowieka poprzez dźwięki. Jest jednocześnie sztuką organizacji struktur dźwiękowych w czasie, składających się z zestawów fal akustycznych o celowo dobranych  częstotliwościach i amplitudach oraz ciszy pomiędzy nimi.

Jednym z celów muzyki jest samoekspresja oraz przekaz subiektywnych odczuć kompozytora lub wykonawcy, który ma wpływ na odczucia, reakcje i świadomość słuchacza przetwarzającego te doznania w sposób zupełnie indywidualny. Od mowy ludzkiej różni się znacznie większą abstrakcyjnością przekazywanych treści oraz wykorzystaniem głosu ludzkiego, instrumentów muzycznych oraz wszelkich dźwięków elektronicznych, naturalnych i nieartykułowalnych.

Muzyka jest jednym z przejawów ludzkiej kultury. Można przyjąć, że od zawsze towarzyszyła ona człowiekowi w pracy, zabawie, odpoczynku oraz w obrzędach, najpewniej również od początku łączona była z tańcem i słowem.

Z początku muzyka służyła celom praktycznym – pomagała w pracy zespołowej, była formą komunikacji, później stała się także elementem tożsamości zbiorowej. Z czasem wykształciła się jako jedna z gałęzi sztuki. W czasach prehistorycznych grano na muszlach i piszczałkach wykonanych z kości. Muzyka towarzyszyła tańcom i ceremoniom religijnym.

Dzięki muzyce mamy niebywałą okazję zobaczyć, poczuć każdym zmysłem nawet ciszę, którą ona wywołuje. Wyobraźmy sobie świat, w którym nie byłoby śpiewu ptaków, szelestu drzew, szumu rzeki. Takiej pustki nie dałoby się wypełnić niczym innym. Muzyka przyczynia się do przyrostu współczynnika ilorazu inteligencji, zwiększa zdolność koncentracji, poprawia więzi emocjonalne, zmniejsza odczuwanie lęków czy też umożliwia osiąganie ponadprzeciętnie dobrych wyników.

Muzyka jednoczy ludzi na całej kuli ziemskiej. Bo każdy człowiek ma jakąś ulubioną melodię, którą śpiewa, słucha, a może nawet wygrywa. Słucha się wybitnych utworów napisanych przez wielkich artystów i wykonywanych przez uzdolnionych muzyków. Ale radość przynoszą również proste piosenki śpiewane przez dzieci i dorosłych. W Japonii na instrumentach uczą się grać obowiązkowo wszystkie dzieci od 4. roku życia, bo muzyka pomaga im w nauce i w pracy. W Polsce coraz częściej muzycy wychodzą z sal koncertowych do mieszkańców.

Zaangażowani uczniowie w organizację Dnia Muzyki przygotowali akademię, w trakcie której zaprezentowane zostały społeczności szkolnej różnorodne gatunki muzyczne, od muzyki klasycznej po muzykę filmową.

W dniu święta muzyki odbył się konkursu, w którym należało rozpoznać tytuł filmu, z którego pochodziła dana melodia. Na zakończenie zorganizowano pokaz talentów i umiejętności wokalnych, instrumentalnych i tanecznych oraz rozstrzygnięto Szkolny Konkurs na Okładkę Płyty pt. „Hity wszechczasów”.

Nad całością czuwała Pani prof. Agnieszka Mydłowska

Przewiń do góry