Roślinne in vitro!

Nasi uczniowie w ramach lekcji praktycznych oraz projektu WIE 2024 pt. „Od drobinki do roślinki – rozmnażanie roślin w kulturze in vitro” uczą się uprawy roślin ogrodniczych w warunkach kultur in vitro. Mając do dyspozycji w szkole komorę laminarną, w której przepływa strumień sterylnego powietrza, uczniowie mogli przeprowadzić mikrorozmnażanie begonii z fragmentów liści. Jako eksplantaty wyjściowe w kulturze in vitro wykorzystano całe blaszki liściowe, z których pobrano wycinki liści zawierające fragmenty nerwu głównego. Eksplantaty umieszczono na płytkach Petriego, na stałej pożywce agarowej MS.

W procesie uprawy in vitro, uczniowie odrywając liść od rośliny i wykładając go na pożywkę, sprawiają, że komórki liścia wracają do stanu pierwotnego i odróżnicowują się, stając się inną tkanką. Jest to zjawisko totipotencji. W ciągu kilku tygodni uczniowie będą obserwować rozwój nowych roślin w sterylnych warunkach uprawy in vitro.

E. Siedlecka

Przewiń do góry