Przedstawienie adwentowe to zawsze dla mnie wyzwanie. Myślę sobie: „jak ukazać starą i znaną wszystkim prawdę o Bożym Narodzeniu, by jej nie zbanalizować, by była świeża i odkrywcza, by nie uczynić jej infantylną?” Tym razem inspirację przyniósł obchodzony w Kościele „Rok Miłosierdzia Bożego” oraz przyszłoroczne Światowe Dni Młodzieży w Krakowie, których temat brzmi: „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią”.

Mając na uwadze przypadającą także w przyszłym roku 1050. rocznicę Chrztu Polski przygotowałem z uczniami przedstawienie ukazujące posłannictwo św. Faustyny Kowalskiej (1905-1938). To postać nietuzinkowa! Święta Kościoła, mistyczka, prosta zakonnica „drugiego chóru” - przeznaczona do pracy fizycznej. Jej „Dzienniczek” jest bestsellerem i został przetłumaczony na kilkadziesiąt języków świata, choć Ona skończyła tylko trzy klasy szkoły powszechnej! Obraz „Jezu, ufam Tobie", który według objawień kazał namalować sam Pan Jezus, znajduje się w większości kościołów na świecie.

Wymowę scen w przedstawieniu podkreślała wspaniała muzyka Ennio Morricone. Uczniowie byli przejęci i skupieni; na sali była cisza podczas przedstawienia.

Dziękuję aktorom za pomoc w realizacji przedstawienia a widzom… za łzy wycierane ukradkiem z policzków…

Maksym Rogala, katecheta

Copyright © 2019 Arkadiusz Kusak dla ZS39 Rights Reserved.