W tym roku szkolnym  klasa 1 TO realizuje innowację pedagogiczną: „Hortiterapia – inne wykorzystanie roślin ogrodniczych”.

Hortiterapia (inaczej Ogrodoterapia) to jedna z najnowszych form terapii wspomagająca rehabilitację, wykorzystująca rośliny w celu poprawy kondycji fizycznej i psychicznej człowieka. Ogrodoterapia polega na przebywaniu w ogrodach specjalnie przystosowanych (terapia bierna) lub braniu czynnego udziału w wykonywanych pracach w ogrodzie lub w  szklarni.

Do tej pory odbyliśmy zajęcia, na których wykorzystaliśmy rośliny warzywne, owocodajne i zioła w hortiterapii. W ramach prowadzonych warsztatów uczniowie sporządzali oleje ziołowe oraz kiszonki z różnych warzyw, poznając przy tym ich walory smakowe, świetny wpływ na zdrowie  oraz oddziaływanie na zmysły człowieka.

Ogrody to zmysłowe i estetyczne doznania. Mają też wpływ terapeutyczny – są ważnym elementem naszego psychicznego i fizycznego dobrostanu, zwłaszcza jeśli żyjemy w hałaśliwym i zatłoczonym mieście.

Mając to na uwadze tej jesieni zorganizowałyśmy zajęcia warsztatowe w terenie; byliśmy na wystawie „Zieleń to życie”, w pobliskich ogródkach działkowych oraz w Ogrodzie Botanicznym w Warszawie. Uczniowie uczestnicząc w zajęciach poszerzyli swoją wiedzę na temat wpływu drzew i krzewów na kondycję psychiczną, fizyczną i zmysły człowieka.

Zajęcia innowacyjne cieszą się dużym zainteresowaniem i aktywnością uczniów.